תיקון חלומות

חכמינו זכרונם לברכה אמרו, כי החלום הולך אחר הפה. לאמר, הם האמינו שהחלום נושא מסר, והוא אף עשוי להתגשם. אלא שהמסר איננו מקובע. הוא נזיל למדי ותלוי בדיבור סביב החלום.

חכמינו זכרונם לברכה אמרו, כי החלום הולך אחר הפה. לאמר, הם האמינו שהחלום נושא מסר, והוא אף עשוי להתגשם. אלא שהמסר איננו מקובע. הוא נזיל למדי ותלוי בדיבור סביב החלום.

הטבת חלום
חכמינו זכרונם לברכה אמרו, כי החלום הולך אחר הפה. לאמר,
הם האמינו שהחלום נושא מסר, והוא אף עשוי להתגשם. אלא שהמסר איננו מקובע. הוא נזיל למדי ותלוי בדיבור סביב החלום.

לכן מומלץ אם רוצים לפענח חלום – לבחור באדם מהימן, ורצוי אוהב, שישתדל לפרש לך את החלום לטוב. וליתר ביטחון כדאי לומר לחולם לפני הפענוח – בפרט אם במחשבה ראשונה נדמה שהוא מרמז לדברים קשים: "חלמא טבא חזית", שמשמעו: 'חלום טוב ראית'.

זהו מעין לחש קסם להפגת החששות של החולם ושל המפענח גם יחד. קיימת תפילה מיוחדת להטבת חלומות.
אפשר למצוא אותה בסידורים הכוללים "אוצר תחינות"  תפילות קצרות לעניינים שונים – שלרוב אינן חלק מסדר התפילה הרגיל בבית הכנסת, ולפעמים הן נחשבות ל"תפילות אישיות".

אשר על כן ניתן לשנות ממטבע הלשון שלהן, להחליף או להוסיף להן מלים. במקור חוברה תפילה זו "כנגד חלומות רעים".

מנסיוני מצאתי, שתפילה זו יפה לחלומות טעוני סמלים, חלומות המצפינים מסרים- וכאלה הרי הם רוב חלומותינו.
תפילה זו רשומה באותיות זעירות, המיועדות כנראה ליודעי ח"ן ומיטיבי ראות (גם בחלום וגם בהקיץ…) בחזרת הש"ץ של תפילות מוסף בחגים, ובמיוחד בימים הנוראים. לכן מומלץ למי שהולך בשבת לבית הכנסת לשמוע אל הרינה ואל התפילה – והוא עמוס בחלומותיו – לומר בלחש תפילה זו אל נוכח נשיאת הכפים של הכהנים. מובטח לו שחלומו יתבהר לו בהקדם…

תפילה להטבת חלום
ריבונו של עולם, אני שלך וחלומותי שלך. חלום שחלמתי ואיני יודעת מה הוא, בין חלום שחלמתי לעצמי ובין חלום שחלמתי על אחרים, ובין חלום שחלמו עלי אחרים, אם טובים הם – חזקם ואמצם כחלומותיו של יוסף הצדיק; ואם צריכים רפואה, רפאם כמי מרה על-ידי משה רבינו עליו השלום, כמי יריחו על ידי אלישע, כמרים מצרעתה וכחזקיהו מחליו.

וכשם שהפכת קללת בלעם הרשע לברכה, כן תהפוך את חלומותי וחלומות כל ישראל לטובה ולברכה, ותרצני ברחמיך הרבים.
יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך, ה' צורי וגואלי.

פשר החלום
קיימים ספרי חלומות מרובים ובהם גישות שונות לפענוח החלום. המפענח שואב מניסיונו האישי וממטען הידע התרבותי שלו. אף שניתן למצוא רשימות מלאי של סמלי חלומות בספרים עבריים מסורתיים ובספרים "מודרניים", ואפילו בחומר שהשאיר אחריו אדגר קייסי, פותר החלומות הנודע.
מכל מקום אין לגשת אל פתרון החלום בגישה צרה ומקובעת.
הרשימות עשויות להדריך ולהנחות לעבר הפתרון הראוי, אך על המפענח לגלות מידה מרובה של גמישות ויצירתיות מחשבתית:
להתאים את סמלי החלום לתרבות בת זמננו, ולהתייחס אישית אל החולם – למטענו החוויתי והתרבותי ובמיוחד למצבו הנוכחי ולאירועים בחייו.

תיקון חלומות
לא תמיד כדאי לפענח ולתת מייד את התוצאה הסופית, גם כאשר היא ברורה. כדרכי בהוראה, או אפילו כשעזרתי לאחי ואחותי בשיעורי הבית, אני משתדלת להוביל את האדם למציאת הפתרון.
כדי לבצע תיקון חלומות אין צורך להיות במדיטציה עמוקה.
הדבר נעשה בעיניים פקוחות ובערנות, תוך שיחה והנחיה מהמדריך [ממני].
אני מנחה את החולם לנקודה מכרעת בחלום, שבה הוא נועץ תמרור של צומת דרכים. מכאן ממשיך המתייעץ וטווה בדיבור ובסיפור את המשכו האפשרי של החלום. כמובן ניתן לנסות "שבילים" אחדים היוצאים מן הצומת.
נוצר מצב אנרגטי המאפשר למתייעץ לחוות את המסופר.
מתוך כך מגיעים למשמעות ולמסר, העשוי לכלול מידע על תהליך או על אופציות שלא נחלמו…

חלום ושברו
מכונית וחתול
חלמתי שאני נוסעת במכונית, ובה יש כמה אנשים. בעלי יושב ליד ההגה, מאחוריו שתי נשים: אחת היא מילדת והשניה- אשתו של מוהל. אני יושבת מאחור עם חברתי, וחתול בינינו. חברתי אומרת לי משהו, אך דבריה נשמעים כגרגור אהבה מפי החתול.

פתרון:
הדמויות בחלום הן סמלים למצבים, לתהליכים או לחלקים באישיות. לעיתים הם מייצגים באמת דמויות מן המציאות. המשמעות המלאה עולה מצירוף של כמה רובדי משמעות.
יש בך חושניות, אך היא נסוגה למקום האחרון בחייך, ואינה מתבטאת הרבה. לאחרונה נוצר בך כוח חדש, גברי, שיש לטפחו, והוא קשור ליחסים חברתיים. אולם את מניחה לבעלך לנהג ולנהל את חייך.
כלומר, את נוהגת לפי השקפתו של בעלך על החיים, במקום לתת יותר מקום לכוח החדש שבך לפעול ולהנהיג את מסעך בדרך החיים.

החלום מייעץ לא לשבור גשרים ולא לעשות שינוי דרסטי אלא למזג את החדש עם הישן.

הערות:  המספרת לא הייתה בהריון. אילו הייתה בהריון היה פתרון החלום פשוט בהרבה ושונה מאוד. המשמעות של החלום אינה מקובעת. לכן יש לדעת את המצב האישי בחיים לכשניגשים לפתרון חלום.

שירותים וטיפולים

צור קשר

בריאות, מודעות, התעצמות.
סובלים ממחלה כרונית, מכאבים מציקים ובלתי מוסברים, מבעיות, טראומות ומועקות רגשיות – חבל להישאר בבוץ ולהתבוסס במצוקה . פנו אלי להילינג וטיהור הילה, למזור ולהקלה.

הצהרת נגישות